Miło nam poinformować, że dobiega końca instalacja wyposażenia nowego Bloku Operacyjnego Kliniki Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Firma Medim miała swój udział w wyposażeniu trzech sal operacyjnych - dostarczyliśmy i zainstalowaliśmy najnowocześniejsze zintegrowane sale operacyjne w Polsce.
Blok operacyjny składa się z trzech sal – dwóch sal operacyjnych umożliwiających wykonywanie operacji laparoskopowych, histeroskopowych oraz klasycznych oraz sali cięć cesarskich.
Pierwsza sala operacyjna jest wyposażona w system OR1 Fusion oparty na światłowodowej transmisji obrazu, umożliwiający przesyłanie obrazu bez strat i opóźnień oraz w sposób niepodatny na interferencje i inne zakłócenia. OR1 Fusion w tej sali jest przygotowany do obsługi obrazów 3D i 4K – w sali są już odpowiednie monitory. Obsługa systemu odbywa się za pomocą dwóch ekranów dotykowych. Całość dopełnia 42” medyczny monitor ścienny oraz ultrasonograf z bezprzewodowymi głowicami, z którego obraz może być wyświetlony na dowolnym monitorze systemu. Sercem systemu jest szafa RACK zlokalizowana na terenie Bloku Operacyjnego.
Druga sala została zintegrowana za pomocą OR1 mini – urządzenia umożliwiającego zarządzanie obrazem z tabletu medycznego – dostępne są funkcje PiP, PbP oraz streaming. Ponadto sala jest wyposażona w 42” monitor medyczny. Tę instalację umieściliśmy na kolumnie sufitowej.
Każda z sal jest wyposażona w archiwizator medyczny AIDA, który łączy się z serwerami szpitalnymi, aby pobierać dane pacjentów i odsyłać dokumentację utworzoną podczas przeprowadzanych operacji. AIDA pobiera dane z DICOM Worklist, a odsyła wypełnioną Okołooperacyjną Kartę Kontrolną oraz zdjęcia i filmy.
W dwóch salach możliwe jest sterowanie sprzętem medycznym (sprzęt endoskopowy firmy KARL STORZ – źródła światła, insuflatory, pompy, napędy oraz innych firm - diatermie, stoły i lampy operacyjne) za pomocą protokołu SCB (Storz Communication Bus) oraz zarządzanie obrazem wewnątrz i na zewnątrz sali operacyjnej dzięki technologii OR1 Fusion i OR1 mini.
Systemy OR1 Fusion i OR1 mini pozwalają realizować połączenia audiowizualne z Salą wykładową oraz z Pracownią Patomorfologii. Z sali wyposażonej w system OR1 Fusion można ponadto realizować połączenia Skype za pomocą funkcji Unified Communication.
W obu salach dostępny jest system streamingu w jakości HD – strumień mogą odbierać użytkownicy wyposażeni w aplikację OR1 mini streaming na terenie Instytutu. W każdej z sal możliwe jest uzyskanie natychmiastowego dostępu do informatycznego systemu szpitalnego HIS/PACS w celu przeglądania znajdujących się w nim danych medycznych.Do wytworzonych filmów i zdjęć upoważniony personel może uzyskać bezpieczny dostęp spoza terenu szpitala, dzięki oprogramowaniu Scenara .store.
Zespół firmy Medim będzie wspierał personel nowego bloku poprzez system szkoleń przed i po uruchomieniu sal OR1.
Rozpoczęcie pracy na nowym Bloku z pewnością nastąpi przed końcem roku – zespołowi Instytutu życzymy owocnej i bezpiecznej pracy.
Zapraszamy do odwiedzenia Instytutu, a już teraz do obejrzenia galerii zdjęć ilustrującej tę realizację.