Technika obrazowania fluorescencyjnego w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR – near infrared) z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG - indocyanine green) cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem wśród chirurgów różnych specjalności. Stosowana jest m.in. do:
Chirurgia wspomagana obrazowaniem fluorescencyjnym w zakresie NIR w czasie rzeczywistym znacząco poszerza możliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Wykorzystanie tej techniki w operacjach laparoskopowych wpływa na zmniejszenie ilość powikłań pooperacyjnych i reoperacji dzięki możliwości śródoperacyjnej kontroli jakości zespoleń. Użycie ICG do wizualizacji dróg żółciowych podczas cholecystostomii podnosi bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach anatomicznych i jest tańszą alternatywą dla standardowej śródoperacyjnej cholangiografii. Szybka identyfikacja i badanie węzła wartowniczego natomiast, może mieć istotne znaczenie w podjęciu decyzji o zakresie limfadenektomii i sposobie dalszego leczenia. Dotychczasowe efekty zastosowania ICG pozwalają sądzić, że jest to technika bezpieczna, nieradioaktywna, kosztowo efektywna oraz dająca wymierne korzyści dla szpitala i pacjentów.
Głównymi elementami systemu do endoskopowego obrazowania fluorescencyjnego w zakresie NIR z wykorzystaniem barwnika fluorescencyjnego ICG firmy Karl Storz są:
Dzięki doskonałemu dopasowaniu poszczególnych elementów systemu do charakterystyki ICG, efekt fluorescencji jest bardzo dobrze widoczny na ekranie monitora, a uzyskanie go nie wymaga od operatora szczególnych umiejętności technicznych. Przy pomocy przełącznika nożnego operator w dowolnym momencie może przełączać się pomiędzy światłem białym, a fluorescencją ICG.
Oprócz możliwości obrazowania fluorescencyjnego kamera IMAGE1 S udostępnia szereg unikalnych, do tej pory niespotykanych w kamerach endoskopowych funkcji. Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjna technologia cyfrowego wzmocnienia obrazu. Funkcjonalność ta dostępna w postaci trzech trybów wyświetlania obrazu: CLARA, CHROMA, SPECTRA A i SPECTRA B pomaga operatorowi w lepszym różnicowaniu istotnych struktur tkankowych i identyfikacji unaczynienia. Ponadto dzięki funkcji jednoczesnego wyświetlania dwóch obrazów (PIP) użytkownik może na ekranie monitora operacyjnego wyświetlić w tym samym czasie 2 obrazy: rzeczywisty i z włączonym cyfrowym wzmocnieniem.
VITOM ICG - specjalna optyka exoskopowa do obrazowania pozaustrojowego z filtrem do ICG
Obrazowanie fluorescencyjne w zakresie NIR z wykorzystaniem ICG z powiedzeniem może być również użyte podczas operacji otwartych. Dzięki zastosowaniu specjalnej optyki VITOM przymocowanej do ramienia i umieszczonej w pewnej odległości od pola operacyjnego, efekt fluorescencji może być wyświetlany w powiększeniu na ekranie monitora. VITOM to również doskonałe narzędzie ułatwiające wizualizację pola operacyjnego podczas szkoleń i prezentacji oraz do prowadzenia wideodokumentacji w wysokiej rozdzielczości Full HD.